راهنمای خرید ویدپو پروژکتور سینمای خانگی
خرید ویدئو پروژکتور برای سینمای خانگی می تواند کمی دلهره آور باشد. مدل های بسیار زیادی در بازار در هر زمان وجود دارند که کار تصمیم گیری را مشکل می نمایند. برای راحت کردن تصمیم گیری بهتر است ابتدا نیازهایتان را مشخص کنید تا بهتر بتوانید تصمیم گیری کنید و راحت تر بتوانید ویدئو پروژکتورتان را انتخاب کنید.
برای انتخاب راحت تر ویدئو پروژکتور سینمای خانگی باید به این شش سوال پاسخ دهید؟
1. چه ضریب منظری ( Aspect Ratio ) را نیاز دارید؟
2. چه رزولوشنی برای شما بهترین است؟
3. شدت روشنائی تولیدی ویدئو پروژکتور چه مقدار باید باشد؟
4. کنتراست تصویر تولیدی توسط ویدئو پروژکتور چه مقدار باشد؟
5. محدودیت های نصب ویدئو پروژکتور در فضای مورد نظرتان چیست؟
6. چه بودجه ای را برای خرید ویدئو پروژکتور سینمای خانگی در نظر گرفته اید؟
ضریب منظری یا Aspect Ratio چیست؟
هنگامیکه از نسبت های 4:3 یا 16:9 صحبت می کنیم در واقع از نسبت طول به عرض مستطیل تصویر ویدئو صحبت می کنیم. نسبت طول به عرض یا ارتفاع تصویر ویدئو ضریب منظری یا Aspect Ratio نامیده می شود.
تلویزیون های جدید HDTV دارای ضریب منظری 16:9 هستند. یعنی نسبت طول به ارتفاع تصویر نسبت 16 به 9 دارد. امروزه فیلم های با ضریب منظری 4 به 3 عملا دیگر تولید نمی شوند و بنابراین باید به سراغ ویدئو پروژکتورهای 16 به 9 بروید. نسبت 16 به 9 نوع واید نیز نامیده می شود. البته فرمت های عریض تر از 16 به 9 نیز وجود دارند که در حال حاضر چندان رایج نیستند.
هنگامیکه ویدئو پروژکتوری با ضریب منظری 16 به 9 را انتخاب می کنید باید بدانید که پرده نمایش شما نیز باید چنین نسبت تصویری داشته باشد.
دیگر ضریب منظری موجود در دنیای ویدئو ویدئو پروژکتورها 16 به 10 است که 2 رزولوشن رایج این ضریب منظری عبارت اند از 1920X1200 و 1280X800  پیکسل.
در این ظریب منظری هنگامیکه محتویات 16 به 9 پخش شود احتمالا در بالا و پائین تصویر 2 بخش تیره کوچک دیده خواهد شد.

رزولوشن چیست؟
رزولوشن یا عبارت دقیق تر Native Resolution تعداد پیکسل هاپی است که تصویر را تشکیل می دهند. هر چه رزولوشن ویدئو پروژکتوری بیشتر باشد پیکسل های بیشتری نیز نمایش داده می شوند. رزولوشن معمولا با 2 عدد مشخص می شود. مثلا نوشته می شود 1280X800 پیکسل .
عدد بزرگ تر نمایان گر تعداد پیکسل های تصویر در محور افقی تصویر و عدد دیگر نمایانگر تعداد پیکسل ها در محور عمودی تصویر است. بعضی مواقع رزولوشن ویدئو پروژکتور را فقط با یک عدد بیان می کنند مثلا نوشته می شود 1080P که بیانگر رزولوشن FULL HD یا 1920X1080 پیکسل است. در این حالت 1080 بیانگر تعداد پیکسل های عمودی و P   بیانگر این است که کل تصویر در یک زمان نمایش داده می شود. (Progressive Scan)
در حالت کلی افزایش رزولوشن با افزایش قیمت ویدئو پروژکتور همراه است. هر چه رزولوشن تصویر بالاتر باشد کیفیت تصویر نیز بالاتر می رود. فقط به این نکته توجه داشته باشید که بالابودن رزولوشن تصویر ویدئو پروژکتور به تنهایی برای بالا بودن کیفیت تصویر تولیدی کافی نیست. مثلا ویدئو پروژکتوری با رزولوشن FULL HD یا 1920X1080 پیکسل به تنهایی برای تولید تصویری با این کیفیت کافی نیست. محتوای مورد نمایش نیز باید این کیفیت تصویر را دارا باشد. مثلا اگر گیرنده ای دیجیتال با کیفیت پائین تر از FULL HD را به ویدئو پروژکتوری با کیفیت FULL HD متصل کنید کیفیت خروجی FULL HD نخواهد بود.
حال رزولوشن های رایج تصویر را بررسی می کنیم.
1280X720 : این رولوشن که اصطلاحا HD یا High Definition نیز نامیده می شود امروزه در بین ویدئو پروژکتورها کمتر دیده می شود. البته فیلم های با این کیفیت بسیار در دنیای نمایش فیلم رایج است. مخصوصا در کشور ما که فیلم ها عموما دانلود می شوند. این سطح از کیفیت نسبتا خوب است و جزئیات نسبتا بالائی را به نمایش می گذارد. ضریب منظری در این رزولوشن همان مقدار 16:9 است.
1280X800 : این رزولوشن امروزه در بین ویدئو پروژکتورها رواج بسیاری دارد و همانطور که ملاحظه می کنید رزولوشن HD را نیز پوشش می دهد. البته ویدئو پروژکتورهایی که امروزه با این رزولوشن ساخته می شوند کمتر برای سینمای خانگی طراحی شده اند و بیشتر با دید نمایش متن و تصویر در اتاق های درس و کنفرانس طراحی می شوند. با این حال اگر بودجه محدودی دارید می توانید از این رزولوشن برای سینمای خانگی استفاده کنید.
1920X1080 : این رزولوشن در حال حاضر رایج ترین رزولوشن در ویدئو پروژکتورهای سینمای خانگی است و می تواند سیگنال های 1080i را از HDTV ها و یا پخش کننده های Blue-Ray پخش نماید. این رزولوشن دقت تصویر بالائی دارد و تصاویری با جزئیات را به نمایش می گذارد. این رزولوشن نیز دارای ضریب منظری 16 به 9 است.
1920X1200 : این رزولوشن که به رزولوشن WUXGA نیز معروف است امروزه در دنیای ویدئو پروژکتورها رایج است. اما ویدئو پروژکتورهایی که با این رزولوشن ساخته می شوند معمولا با دید سینمای خانگی طراحی نشده اند و بیشتر برای مصارفی دیگر کاربرد دارند. البته همانطور که دیده می شود این رزولوشن قابلیت نمایش محتویات FULL HD را داراست.
4K : این رزولوشن که به تازگی در دنیای تصویر وارد شده است به UHD یا Ultra High HD نیز معروف است. رزولوشن تصویر معمولا 4096X2160  یا 3840X2160 پیکسل است. ویدئو پروژکتورهای 4K در حال حاظر گران قیمت هستند. البته به تازگی چندید کمپانی ویدئو پروژکتورهایی با این رزولوشن با قیمت هایی بسیار معقول وارد بازار کرده اند. همانطور که پیش تر اشاره شد برای دیدن کیفیت تصویری چنین بالا علاوه بر اینکه ویدئو پروژکتور باید این رزولوشن را پشتیبانی کند محتویات نمایشی نیز باید چنین رزولوشنی را دارا باشند. هنوز فیلم های 4K چندان رایج نشده اند و باید کمی منتظر بود تا به خوبی رواج یابند. ولی کیفیت تصویر در این رزولوشن بسیار عالی و جذاب است.
انتخاب رزولوشن مناسب برای شما :
 
در حال حاضر ما رزولوشن FULL HD یا 1920X1080 را پیشنهاد می کنیم. قیمت این ویدئو پروژکتورها به کمترین مقدار ممکن کاهش یافته و می توان با قیمت های بسیار مناسبی آنها را تهیه کرد. اگر از ویدئوپروژکتورتان هم به عنوان نمایش فیلم و هم به عنوان نمایش داده می خواهید استفاده کنید رزولوشن های 1280X800  و 1920X1200 گزینه های بهتری هستند.
شدت روشنائی ویدئو پروژکتور چیست؟
مقدار روشنائی که چشمان شما از پرده نمایش دریافت می کند به 2 عامل بستگی دارد.
1. قدرت نور خروجی ویدئو ویدئو پروژکتور
2. ویژگی های بازتابی پرده نمایش
2 روش رایج برای اندازه گیری شدت نور در سینمای خانگی وجود دارد. یکی واحد ANSI Lumens است که قدرت خروجی ویدئو پروژکتور را تعیین می کند و در مشخصات ویدئو پروژکتور ذکر می شود و دیگری واحد Foot-Lambert یا ft-L است که علاوه بر شدت نور خروجی ویدئو پروژکتور ویژگی های بازتاب پرده را نیز در نظر می گیرد و واحد دقیق تری می باشد. این واحد به Gain پرده نمایش نیز برای محاسبه نیاز دارد و به همین جهت در مشخصات ویدئو پروژکتور نمی توانید آن را پیدا کنید. Gain  پرده های سفید موجود در بازار ایران معمولا بین 1 تا 1.3 است. برای منظور سینمای خانگی پرده هائی با Gain  مناسب تر است. در این مورد در مقاله ای جدا بحث خواهیم کرد.
پس چه مقدار روشنائی مورد نیاز است؟
در سینمای خانگی شدت روشنائی آنچنان فاکتور تعیین کننده ای نیست. و روشنائی بیشتر الزاما تصویری بهتر ارائه نمی دهد. شما به مقداری روشنائی احتیاج دارید که به اندازه کافی تصویر درخشان باشد و در عین حال کنتراست تصویر نیز بالا باشد. نور خیلی زیاد در طول زمان می تواند باعث خستگی چشمانتان گردد.
بهتر است از واحد روشنائی ویدئو پروژکتور که با ANSI Lumens مشخص می شود بپرهیزید و با استفاده از محاسبه گر سایت Projectorcentral.com  محاسبه را انجام دهید.
http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm
پس از ورود به صفحه فوق برند و مدل ویدئو پروژکتور را انتخاب کنید تا صفحه ای همانند شکل زیر نمایان شود.